Nike Lunarepic Flyknit Low 2 – test

Nike Lunarepic Flyknit Low 2 trafiły do mnie naprzełomie lutego i marca. To dobry czas na testowanie butów biegowych – szybko zmieniająca się pogoda, śnieg, deszcz, lód i bogato sypany piach na chodniki, to doskonałe warunki na testy. W tym okresie, przebiegłem około 300km, biegając głównie w Lunarepic Flyknit Low 2 i myślę, że taki kilometraż daje mi możliwość napisania opinii na ich temat.

Przede wszystkim, zacznę od tego, że to moje pierwsze buty biegowe ze znaczkiem łyżwy na cholewce. Nigdy wcześniej nie biegałem w Nike’ach. Brak porównania do wcześniejszych modeli Nike ma swoje wady, ale ma też zalety. Przed testowaniem butów, niczego od nich nie oczekiwałem, na nic się nie nastawiałem, po prostu chciałem sam się o wszystkim przekonać i ocenić.

Podeszwa:

Jeżeli cenisz dużą amortyzację, to Flyknit 2 będą dla ciebie dobrym wyborem. Początkowo, wydawało mi się, że są wręcz zbyt miękkie jak dla mnie, ale z czasem i z upływającymi kilometrami, podeszwa bardzo dobrze reagowała na nacisk stopy. System Lunarlon, czyli ponacinane panele podeszwy, stworzony jest do biegania po twardych nawierzchniach, ale nieźle radzi sobie też na szutrowych i leśnych ścieżkach. Jak już pisałem we wstępie, biegałem w nich w różnych warunkach i nie zdarzyło mi się pośliznąć czy stracić kontrolę podczas biegu na śliskiej, mokrej nawierzchni. Podeszwy Flyknit nie da się pomylić z żadną inną, jest bardzo wyprofilowana, lekka i miękka. Jedyną wadą systemu Lunarlon jest to, że w ponacinane panele dostaje się bardzo dużo piachu i drobnych kamyczków, które trudno jest później usunąć. Spadek pięta – palec (drop) wynosi 10mm, czyli dość dużo.

Cholewka.
Z cholewką, która zachowuje się jak skarpeta, spotkałem się już w Ultra Boostach od Adidasa. Ta w Nike Flaknit 2 wydaje się być nieco bardziej dopasowana i wygodna. Do tego dochodzi system Flywire, dzięki któremu, możemy idealnie dopasować naciąg sznurowadeł. Początkowo, obawiałem się mocniej pociągać za sznurowadła Flyknit, bałem się, że trzymające je „nitki” zerwą się, wyglądają dość niepozornie, okazuje się jednak, że wykonane są z naprawdę solidnego materiału i moje obawy były nieuzasadnione.

Podobnie jak w Boostach, cholewka Flyknit 2 zakończona jest dość wysokim kołnierzem i ma zintegrowany język. To nieco utrudnia wkładanie buta, a przynajmniej wymaga od nas przyzwyczajenia się do takiego stanu rzeczy. Na duży plus zasługuje przewiewność buta, materiał Flyknit posiada tzw. strefową wentylację, czyli otwory w cholewce, które odpowiadają za wentylowanie butów. Oczywiście, należy zaznaczyć, że buty bardzo łatwo jest zamoczyć, nawet biegając w lekkim deszczu, cholewka szybko chłonie wodę.

Ogromną zaletą, jest dopasowanie cholewki w tym modelu, stopa idealnie mieści się wewnątrz buta, mam jednak obawy, że osoby o szerokich stopach mogłyby czuć, że cholewka jest zbyt ciasna.

Wygoda/komfort użytkowania.

Ku mojemu zaskoczeniu, na ten moment, Lunarepic Flyknit Low 2  są butami, kóre najczęściej zakładam podczas treningów. Są wygodne, lekkie i przewiewne. Duża amortyzacja przestała mi przeszkadzać, a może po prostu, trochę ją już „wytłukłem” na asfalcie. Doceniam je podczas długich wybiegań, ale lubię też biegać w nich szybkie i krótkie treningi. Co prawda, trzeba się przyzwyczaić do ich zakładania na stopę, ale myślę, że taka „wada” jest do zaakceptowania.

Podsumowanie

Jeżeli szukasz butów treningowych, w których spokojnie można pobiec zawody, szybkich i dynamicznych, to możesz rozważyć zakup Flyknit 2. Na mnie zrobiły bardzo pozytywne wrażenie od samego początku, Dobra amortyzacja, lekkość i niezła dynamika  to największe zalety Lunarepic Flyknit Low 2. Doskonałe dopasowanie, cholewka, która rzeczywiście zachowuje się jak skarpeta i dokładnie otula stopę, a do tego duża amortyzacja i stabilizacja, sprawiają, że Flyknit będzie dobrym wyborem dla biegaczy, którzy przedkładają wygodę podczas biegu nad szybkość i trzymanie tempa, niemniej jednak,  jak wspominałem, osobiście, biegam w nich tempówki po 4:00/km i nie mam do nich żadnych zastrzeżeń.

Parametry w skali od 0-5

Amortyzacja: 5

Stabilizacja: 5

Trzymanie stopy: 5

Przyczepność: 4

Sztywność: 3

Wentylacja: 5

Wygoda: 5

Dynamiczność: 3,5

Zastosowanie w skali od 0-5

Długie wybiegania (twarde nawierzchnie): 5

Codzienny trening: 5

Trening szybkościowy: 3,5

Maraton: 5

Krótsze zawody: 4

Waga: 250 g.

Cena: od 550zł do 670zł

*test pierwszy raz ukazał się na portalu www.polskabiega.pl jako część Wielkiego Wiosennego testu butów.

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*