Suunto Spartan Sport Wrist Hr – wrażenia ogólne.

Zegarki sportowe z serii Suunto Spartan mam przyjemność używać, czy jak kto woli testować, od kilku tygodni. Na początku był Suunto Spartan Ultra, czyli najmocniejsza wersja Spartanów, a od kilkunastu dni bawię się Spartanem Wrist Hr, czyli absolutną nowością w fińskiej stajni.
Nadmienię tylko, że zegarki mogę testować dzięki współpracy ze sklepem internetowym www.aktywnynadgarstek.pl.

O serii Spartan napisano i powiedziano już bardzo dużo. Niestety, po małym falstarcie i wypuszczeniu na rynek Spartanów, które delikatnie mówiąc, nie były w „pełni sprawne”, ciągnie się za nimi negatywna opinia. Na szczęście od premiery już trochę minęło, a Suunto nadrobiło swój błąd dużymi aktualizacjami i na ten moment, seria Spartan to prawdopodobnie najlepsze dostępne na naszym rynku zegarki multisportowe.

*W poniższym tekście skupiam się głównie na bieganiu, ponieważ zegarka używam głównie do tej aktywności.

Konfiguracja i pierwsze kroki po podłączeniu zegarka. Przed pierwszym uruchomieniem zegarka wymagane jest pobranie Suuntolink.

Jak wspominałem, mam możliwość testowania Spartan Wrist Hr, czyli pierwszego w historii marki Suunto, zegarka sportowego z pomiarem tętna w nadgarstku. O samym pomiarze napiszę oddzielny tekst, w tym natomiast chciałbym się skupić na ogólnych wrażeniach z użytkowania tego zegarka.

Co w zestawie? [KLIK]

Wygląd.

Schowana antena, duży, kolorowy wyświetlacz, stalowy pierścień wokół wyświetlacza i zmniejszona do trzech liczba przycisków, sprawia, że Spartan prezentuje się naprawdę świetnie. To co rzuca się w oczy, to fakt, że dzięki zmianom w wyglądzie, zegarek stał się mniej toporny i bardziej unisex w porównaniu do serii Ambit3  czy np. Garmin Fenix 3 lub 5. Testowany przeze mnie model to Spartan Sport Wrist HR All Black i w mojej opinii, wizualnie prezentuje się bardzo dobrze.

Spartan Sport i Sport Wrist Hr

Zegarek posiada silikonowy, bardzo miękki pasek z możliwością dokładnego wyregulowania i dopięcia go na nadgarstku. 

Wymiary: 50 mm × 50 mm × 16,8 mm (szerokość × wysokość × grubość)
Waga:74 g.
Materiał szkiełka: kryształ mineralny
Materiał koperty: poliamid

Menu/funkcje/wyświetlacz

Poruszanie się po menu Spartana jest banalnie proste, a do wyboru mamy dotykowy wyświetlacz lub trzy wspomniane już przyciski. Sam wyświetlacz działa bez zarzutów, przesuwanie ekranów i poruszanie się po menu jest płynne. Oczywiście dotykowy ekran ma swoje ograniczenia, podczas deszczu lub przy spoconych palcach obsługa dotyku jest utrudniona. Wyświetlacz jest wyraźny, przy ustawionym 50% podświetlaniu nie ma problemu z odczytem parametrów. Podświetlanie można ustawić na automatyczne lub przełączanie. W pierwszym, podświetlanie włącza się przy każdym dotknięciu wyświetlacza lub przycisku, drugie wymaga dotknięcia wyświetlacza dwoma palcami. Spartan posiada również tryb „oczekiwanie”, w którym ekran jest delikatnie podświetlony. Niestety, ustawienie wysokiego procentu podświetlania bardzo odbija się na żywotności baterii.

A menu wygląda tak:

Po wyborze „ćwiczenia” możemy wybrać tryb sportowy.
Nawigacja
Stoper
Ustawienia

Bardzo dużą zmianą na plus w stosunku do wyświetlacza w Ambitach, jest jego podział na cztery pola w trybie sportowym, co daje dokładny podgląd naszej aktywności i najważniejszych parametrów.

Dodatkowo, zegarek pokazuje nam naszą dzienną aktywność, treningi, ilość kroków i stan regeneracji.

Informacja o zaplanowanym treningu.

Jak na zegarek multisportowy przystało, Spartan Wrist Hr możemy wykorzystać do większości dyscyplin sportowych. Tryby sportowe ustawione są fabrycznie, obejmują właściwie wszystkie dyscypliny, ale bez problemu możemy utworzyć dodatkową dyscyplinę sportu za pomocą Movescount.  Jednym ograniczeniem tego modelu będzie żywotność baterii o czy poniżej.

* wskazówka: górny przycisk, poza poruszaniem się po menu, kończeniem/pauzowaniem aktywności, służy również do resetowania zegarka. W tym celu należy przytrzymać go 12s.

Bateria.

Nie ma co ukrywać, w testowanym przeze mnie modelu bateria nie jest najmocniejszą stroną. Według producenta, na najlepszych ustawieniach, wytrzymuje ok. 8h aktywności. Z moich obserwacji wynika, że przy maksymalnych parametrach GPS, włączonym pomiarze tętna o podświetlaniu ustawionym na 50%, godzinny trening pożera ok. 15% baterii (w chłodny dzień). Maraton przebiegnięty w 3:30 to spadek baterii o 48%. Oczywiście wytrzymałość baterii można zwiększyć ustawiając mniejsze parametry GPS, podświetlania itd.
Zegarek ładuje się ok. 2,5h za pomocą dedykowanego kabla.

GPS i Nawigacja

Zarówno Spartan Ultra jak i Sport Wrist Hr posiadają jeden z najdokładniejszych modułów GPS. Łączenie z satelitami trwa kilka sekund, a jego czułość na zmianę tempa biegu może naprawdę zaskoczyć. Seria Spartan wyposażona jest funkcję śledzenia GPS / GLONASS, FusedSpeed i wbudowany akcelerometr, co ma zapewnić najdokładniejszy pomiar. Na plus zasługuje również zostawiany ślad, który nie odbiega od faktycznej trasy.

Nawigacja.

Ciekawą opcją jest możliwość śledzenia naszego śladu w trakcie biegu/innej aktywności. To nowość w Suunto i trzeba przyznać, że krok w dobrym kierunku.

Ponad to, możemy oczywiście korzystać z tras, ustawionych punktów POI i kompasu. Aby wgrać trasę, należy ją wcześniej przesłać/wygenerować do planera tras w serwisie Movescount, zapisać w bibliotece i zaznaczyć urządzenie, na którym trasa ma być dostępna. Po tym oczywiście należy zsynchronizować zegarek.

Planer tras w serwisie Movescount

Po wyborze NAWIGACJI za pierwszym razem należy skalibrować kompas.

 

Widok kompasu

Aplikacja/powiadomienia/movescount

Synchronizacja zegarka z telefonem przebiega dość sprawnie, aczkolwiek ja napotkałem na jeden problem. Zegarek bez problemu paruje się z moim Huawei P8 lite, synchronizuje treningi, łączy się z apką, ale…nie mam powiadomień na zegarku. Zakładam, że winny tej sytuacji jest mój telefon, ponieważ na innym telefonie (z systemem iOS) wszystko działa prawidłowo.

Powiadomienia i alerty – zegarek informuje nas o nadchodzącym połączeniu, smsie czy zakończonym okrążeniu podczas treningu, sygnałem dźwiękowym (wyraźnym i dłuższym niż w Ambit) oraz wibracjami.
Sama aplikacja na telefon wyglądem i obsługą jest bardzo zbliżona do platformy Movescount, która jest dobrze znana użytkownikom zegarków Suunto.

Warto jednak zauważyć, że platforma treningowa również przeszła małą modernizację i obecnie wygląda znacznie czytelniej.

Nowości

Nowością w Spartanach jest możliwość ustawienia prostych interwałów z poziomu zegarka. Nie jest to jakiś skomplikowany trening, ale w końcu Suunto zrobiło ukłon w stronę użytkowników. Zdecydowanie na plus.

Kolejną ciekawostką jest możliwość wyznaczenia sobie celu treningu, szkoda, że opcja ta jest bez końcowego alertu.

Jak wskazuje tytuł, zebrałem tu ogólne wrażenia z użytkowania Spartan Sport Wrist Hr oraz z mojego wcześniejszego doświadczenia ze Spartanem Sport Ultra. Generalnie rzecz biorąc, seria Spartan, po ostatnich aktualizacjach, zaczyna spełniać pokładane w niej nadzieje i oczekiwania.

Podsumowanie i moją końcową opinię na temat Sport Wrist Hr – znajdziecie w następnym poście, w którym dużą wagę przykładam do oceny pomiaru tętna z nadgarstka, a ta będzie miała znaczący wpływ na całokształt mojej oceny.

Zobacz też

4 komentarze

 1. To, że zegarek nie odbiera powiadomień z telefonu, nie jest winą telefonu. To programiści Suunto dali ciała (i nadal dają) wypuszczając aplikację na system Android tak niedopracowaną. Właściwie same krytyczne oceny wystawiane przez użytkowników w google play… Kolejne wersje Movescount, nie przynoszą poprawy : nadal są problemy z synchronizacją. Finowie to olewają a jedyną osobą, która przejmuje się użytkownikami w Polsce jest Pan Tomasz prowadzący ich fanpage na FB.

  1. Tomek, znam te opinie i wiem, ze Suunto słabo wspiera Androida, szczególnie starsze wersje. W moim przypadku, sprawdziłem na innym telefonie (również z androidem) i wszystko działało, dlatego stawiam, że winny u mnie jest telefon.

 2. I think everything posted made a lot of sense.

  But, what about this? what if you were to create a killer headline?

  I ain’t saying your content is not solid, but suppose you added a headline to possibly grab a person’s attention? I mean Suunto Spartan Sport Wrist Hr – wrażenia ogólne.
  – Runstuff – Testy sprzętu biegowego is kinda vanilla.
  You should glance at Yahoo’s front page and watch how they write post headlines to grab people to open the links.
  You might add a video or a picture or two to grab readers
  interested about everything’ve written. In my opinion,
  it would make your blog a little bit more interesting.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*