Suunto Sport Wrist Hr – pomiar tętna z nadgarstka.

Suunto, podobnie jak pozostałe wiodące marki, postanowiło wypuścić na rynek zegarek z pomiarem tętna w nadgarstku. Z marketingowego punktu wodzenia, jest to logiczny krok, fińska marka nie może pozostać w tyle za konkurencją, ale czy dla użytkowników Suunto jest to krok w dobrą stronę?
Według mnie i tak i nie, a o tym dlaczego tak sądzę i  jak wypada w tej kwestii Spartan Sport Wrist Hr poniżej.

 Posiadam ten model od kilku tygodni, miałem okazję przebiec z nim maraton, porównać pomiary tętna z nadgarstka do danych z nadajnika na klatkę piersiową, a także porównać go z zegarkiem Polar M200, który również mierzy puls z nadgarstka. A o tym jak ogólnie sprawuje się Suunto Spartan Sport Wrist Hr pisałem już TUTAJ

Optyczny pomiar tętna.
Wykorzystana w Sport Wrist Hr technologia, to opatentowany w USA pomiar biometryczny PerformTek firmy Valencell. Ogólnie i w dużym uproszczeniu, zegarek wyposażony jest w cztery diody, które odpowiadają za wysyłanie światła do naczyń krwionośnych w naszej skórze, a powracające do zegarka światło niesie ze sobą informacje o naszym tętnie. Według producenta, pomiar z nadgarstka odbiega od większości pomiarów z klatki piersiowej zaledwie o 5% (przez 89% czasu).

I jestem skłonny zgodzić się z tym założeniem. Optyczny pomiar tętna sprawdza się bardzo dobrze w codziennym monitorowaniu naszej aktywności. Pomiar jest dokładny, a wskazywane tętno realne. Bardzo dokładnie pokazywane jest tempo spoczynkowe – akurat miałem okazję skonfrontować je z wynikami moich badań (EKG), moje tętno spoczynkowe to 49 uderzeń na minutę, Spartan pokazywał 50, więc różnica jest minimalna.

Podczas treningu na siłowni, pomiar również wydaje się być bardzo dokładny, chociaż, trzeba przyznać, że czasami zegarek nie zdąży zareagować odpowiednio szybko przy zwiększonej intensywności, na przykład przy tabacie.

Bieganie

Pomiar tętna podczas biegania, porównywałem z nadajnikiem na klatkę piersiową. Często robiłem trening z dwoma zegarkami, lub robiłem takie same odcinki w takim samym tempie. Wyniki są zadowalające, a nawet dobre, szczególnie jeżeli chodzi o zmierzone średnie tętno. Podczas maratonu, korzystałem z nadajnika Suunto Smart Sensor połączonego z Ambit 3 oraz Wrist Hr. Średnie tętno wynosiło odpowiednio 172 i 171 BPM, jednak, jak widać na poniższych zrzutach (biegłem do 30km, później tryb bardzo turystyczny) tętno chwilowe wahało się dość znacznie.

Wykres z Suunto Sport Wrist Hr ↑
Suunto Ambit 3 i nadajnik Smart Sensor na klatkę piersiową.↑

Inny trening pokazuje, że pomiar z nadgarstka czasami nie nadąża za naszym faktycznym tętnem. Jak to powiedział mój lekarz, mój system czasami się zawiesza i moje tętno wskakuje na bardzo wysoki poziom. Peak zarejestrował, zgodnie z moim samopoczuciem, wartość 225 BPM (trwało to kilka sekund), Wrist Hr  najzwyczajniej nie zdążył tego skoku zarejestrować.

Ambit 3 Peak

Wrist Hr

Co ciekawe, Spartan Sport Wrist Hr bardzo dobrze wypadł w porównaniu z Polar M200. Tutaj różnice były naprawdę znaczące, a z mojego samopoczucia podczas treningu, zdecydowanie bliżej prawdy był Spartan. Na zdjęciach poniżej, pomiary z jednego treningu.

 

 

Jak widać, różnica blisko 20 BPM, a wiec ogromna. Podczas tego treningu, M200 miałem na dedykowanym w ustawieniach lewym nadgarstku, Wrist Hr na prawej ręce.

 

Dodatkowe opcje.

Poza całodziennym pomiarem tętna (włączony całodzienny pomiar wpływa na żywotność baterii) i pomiarem podczas treningu, Wrist Hr oferuje jeszcze chwilowy pomiar tętna. Zegarek mierzy nasze tętno przez 10min i szacuje nasze spalanie kalorii. Minus – brak jakiegokolwiek powiadomienia o upłynięciu tych 10minut…

 

Ograniczenia optycznego pomiary tętna.

Pomiar tętna z nadgarstka nie jest idealny. Technologia optycznego pomiaru, chociaż bardzo mocno rozwijana i wspierana przez największych graczy w branży, nie jest rozwiązaniem doskonałym i o tym po prostu trzeba pamiętać decydując się na zakup zegarka z takim rozwiązaniem. Pomiar z nadgarstka nie sprawdzi się podczas jazdy na rowerze (z zegarkiem przyczepionym do kierownicy), trudno jest go używać podczas sportów zimowych (zegarek musi dobrze przylegać do nadgarstka), nie sprawdzi się na basenie, a jak podaje producent, odczyt może być zniekształcony przez ciemny kolor skóry czy tatuaże. Osoby, które swoje treningi opierają na strefach tętna, również mogą być zawiedzione, ponieważ nawet te 5% różnicy w pomiarze, może oznaczać inną strefę.
Sport Wrist Hr nie jest tu wyjątkiem co nie znaczy, że pomiar ten nie działa i nie może być wskazówką dla osób uprawiających sport amatorsko. Oczywiście, zawsze możemy połączyć zegarek z nadajnikiem na klatkę piersiową i wtedy wszelkie ograniczenia pomiaru tętna znikają.

W obronie pomiaru z nadgarstka.

Wydaje mi się, że mimo swoich ograniczeń, zegarek znajdzie swoją grupę odbiorców i co więcej, będą oni z niego zadowoleni. Przede wszystkim chodzi o wygodę użytkowania Sport Wrist Hr. Brak pasa z nadajnikiem na klatkę piersiową jest po prostu wygodnym rozwiązaniem. Są też osoby, które mają problem z otarciami od pasa podczas treningów i dla nich jest to jedyna możliwość komfortowego pomiaru tętna. Kolejną rzeczą jest fakt, że pomiar z nadgarstka jest na coraz lepszym poziomie, Sport Wrist Hr jest tego przykładem. Dla osoby, która nie potrzebuje bardzo dokładnych danych o wysokości tętna, a swoje treningi oprze na zmierzonym tętnie średnim, będzie on zupełnie wystarczający.

Podsumowanie.

Suunto Spartan Sport Wrist Hr, w mojej ogólnej ocenie wypada dobrze. Funkcje serii Spartan w połączeniu z optycznym pomiarem tętna dają naprawdę dobry produkt końcowy.Błąd pomiaru, o którym świadomie mówi producent, jest do zaakceptowania i mimo tego błędu, na podstawie pomiaru tętna z nadgarstka da się planować i realizować większość treningów. Oczywiście mam tu na myśli treningi w wykonaniu sportowców amatorów.  Jak wspominałem, pomiar z nadgarstka ma swoje ograniczenia i na to po prostu trzeba zwrócić uwagę, a przed zakupem odpowiedzieć sobie na pytanie – do czego zegarek będzie mi potrzebny i czy taki pomiar tetna będzie dla mnie ok.

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*