Jak dobrać buty trailowe?

Jakie buty w teren wybrać? To pytanie przewija się bardzo często w rozmowach między biegaczami, na fejsbukowych grupach i forach internetowych. To naturalne, że mniej doświadczeni biegacze chcą się czegoś dowiedzieć o danym modelu, lub jakie buty mają dobrać pod dany bieg. Niestety, ile osób się wypowiada, tyle zdań, a każdy chce bronić swojego. I ma ku temu prawo, trzeba jedynie pamiętać, że to co jest dobre dla mnie, dla kogoś innego może być zupełnie nieprzydatne.
Ten wpis nie odpowie na pytanie jaki konkretny model wybrać, a jedynie czym się możesz kierować przy zakupie butów. Nie promuję tu również danej marki, ale wstawiam dla przykładu buty, które znam, w których biegałem.

Wybór butów, nie tylko trailowych/terenowych, ale także tych do biegania po asfalcie, należy zacząć od odpowiedzi na kilka pytań:

  • do czego są mi potrzebne
  • jaki teren będzie przeważał podczas ich użytkowania
  • jakie dystanse będę w nich pokonywał/jaki bieg chcę w nich przebiec
  • ile ważę
  • jaki mam rodzaj stopy
  • w jakich butach biegałem do tej pory

 

Buty trailowe, różnią się od siebie w zależności od ich przeznaczenia. Głównym, lub jednym z najważniejszych, wyznacznikiem doboru takiego obuwia, jest agresywność bieżnika i tu powinna paść odpowiedź na pytanie nr 2, czyli w jakim terenie będziemy w nich biegać.

Jeżeli naszym celem są leśne, szutrowe czy polne ścieżki, w większości przypadków, nie potrzebujemy agresywnego bieżnika.  Oczywiście, są sytuacje, kiedy leśna ścieżka zamienia się w błotnistą trasę i to będzie wyjątek  od reguły.
Na polnych/leśnych ścieżkach przyda się drobny bieżnik z małymi wypustkami, dobrym przykładem będzie bieżnik w podeszwie New Balance Fresh Foam Hierro.

Buty z takim bieżnikiem spokojnie możesz wybrać na Bieg 7 Dolin, a nawet, jeśli pogoda sprzyja i jest sucho, dadzą rade na Rzeźniku. Natomiast nie polecam jej na twarde, skaliste trasy, o czym sam się przekonałem biegając w nich po Tatrach. Efekt poniżej.

Na lekki teren, bardzo polecanym butem jest również Salomon Sense Pro.

fot. runbikerace.com

Dość uniwersalnym butem, który spokojnie da radę na przykład na Rzeźniku, ale również podczas Ultramaratonu Gór Stołowych, czyli w biegu gdzie występuje dużo skał i twardego podłoża, jest Brooks Cascadia. Niestety, chociaż jest to jeden z wygodniejszych butów trailowych, jego trwałość i jakość jest kiepska – moje wytrzymały ok.300km.

Jeżeli wasze ścieżki będą prowadzić po skałach, kamieniach i po wysokich partiach gór, przydadzą się buty bardziej zabudowane, które ochronią stopy (palce stóp) przed uderzeniami i urazami, oraz z większą dawką amortyzacji. W dalszym ciągu nie potrzebujesz dużego, agresywnego bieżnika, ale warto zwrócić uwagę na jakość gumy zastosowanej w podeszwie. Bardzo dobre opinie zbierają buty marki adidas z podeszwą Continental – Response Boost Tr, buty są dość uniwersalne i bardzo wielu biegaczy chwali je za ich wytrzymałość i wygodę podczas biegu.

fot. www.startfitness.co.u

 

adidas Galaxy Trail z systemem Triaxon ma nieco inny kształt bieżnika, znany doskonale użytkownikom modelu Kanadia., sa jednak nieco bardzie amortyzowane i w moim odczuciu, wygodniejsze.  Galaxy Trail.

Moje ostatnie odkrycie, to buty Kalenji XT6 Trail. Buty masywne i zabudowane z dość agresywnym bieżnikiem, bardzo dobrą stabilizacją i niezłą amortyzacją.

Buty do zadań specjalnych.

Są oczywiście takie sytuacje i takie biegi, w których uniwersalny bieżnik się nie sprawdzi. Jeżeli planujesz bieg w trudnych warunkach, wiesz, że na trasie będzie dużo błota, będzie mokro i ślisko, to na pewno przyda się agresywny bieżnik.  Chyba jednym z najpopularniejszych modeli w tej kategorii będzie Inov8 Mudclaw 300 ze swoim charakterystycznym bieżnikiem. Tego rodzaju bieżnik poradzi sobie w najtrudniejszych warunkach, ale trzeba pamiętać, że buty są twarde i mają bardzo małą amortyzację i jeśli nie jesteś przyzwyczajony do tego rodzaju butów, długie dystanse w nich mogą być bardzo bolesne.

http://fellrunningguide.co.uk

Równie popularnym, jeśli nie najbardziej znanym butem trailowym do trudnego terenu, jest Salomon Speedcross w aktualnej 4 odsłonie. Jego charakterystyczny bieżnik widywany jest na większości biegów terenowych w Polsce, co świadczy o ogromnej popularności Speedcross’ów, a przecież nie jest to but bardzo uniwersalny.

Oczywiście nie jestem w stanie wymienić tu wszystkich modeli butów, rynek biegowy jest tak duży, że każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie. Większość wymienionych wyżej butów to modele dość uniwersalne i sprawdzą się w różnym terenie i na różnych biegach, od krótkich crossowych biegów po biegu górskie na dystansie ultra. Przy planowanych zakupach warto zwyczajnie sprawdzić, które z nich będą wygodne i odpowiednio dopasowane do stopy, bo przy długim biegu w trudnych warunkach, wygoda będzie odgrywać kluczową rolę.

Zobacz też

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*