Kalenji Kiprun XT6 Trail

Od kilku tygodni mam okazję biegać i testować buty trailowe Kalenji Kiprun XT6 Traial. Zrobiłem w nich już grubo ponad 200km i chyba mogę już coś o nich napisać.
XT6 nie jest nowym butem, chociaż doczekały się już lekkiego liftingu i zmieniły kolor. Dostępne są w sieci sklepów Decathlon (któż z nas, biegaczy, nie był w Dechathlonie? 😉 ), ich cena to 279zł, a więc mieszczą się na półce pod tytułem „ekonomiczne”, a poniżej postaram się odpowiedzieć na pytanie, czy warte są tej ceny.

Kalenji XT6 Traial to buty dla osób biegających w terenie. Ich dość agresywny i głęboki bieżnik, w mojej ocenie, kwalifikuje je do biegania w terenie trudnym – błotnistym, podmokłym, ale i na kamienistych ścieżkach dają sobie radę.

[ JAK DOBRAĆ BUTY TARILOWE].

Miejsce i warunki testowania:

Głównie szlaki Gór Świętokrzyskich, sporo leśnych ścieżek, dużo szutru i twardych kamienistych tras, błoto i podmokłe ścieżki.

Podeszwa

Podeszwa zewnętrzna to przede wszystkim dość długie (5mm) kolce bieżnika. Swoim kształtem i rozmieszczeniem przypominają nieco system w Speedcrossach Salomona i chyba do tego typu butów najbliżej jest XT6.

Ponad to, podeszwa to mieszanka gumy z pianką EVA, oraz system K-Ring, czyli amortyzacja zlokalizowana głównie w okolicy pięty. Całość tworzy dobrze amortyzowaną, nico sztywną i twardą podeszwę z 10mm dropem.

Jak wspominałem, buty z taką podeszwą sprawdzą się doskonale na grząskim i mokrym terenie, błocie i śniegu. Sztywna podeszwa na miękkim podłożu nie przeszkadza, chociaż przy dłuższym dystansie, na urozmaiconym terenie, da się ją odczuć. XT6 nie jest na pewno butem minimalistycznym i osoby, które lubią czuć po czym biegają, zawiodą się.

Cholewka.

Jednym z największych atutów tego modelu jest cholewka i trzymanie stopy w bucie. Są bardzo dobrze dopasowane, stopa idealnie układa się wewnątrz buta i nie „lata” w środku, a w części przedniej zostaje sporo miejsca. Wzmocniony, mocno zabudowany zapiętek wspomaga całość konstrukcji. Przód buta został wzmocniony gumą, tak aby chronić palce przed urazami. Siateczka przewiewna, jak na razie bez śladów użytkowania i przetarć (ok 250km przebiegu).

Świetnym pomysłem było zastosowanie kieszonki na sznurowadła. Zlokalizowana jest w górnej części języka buta, rozwiązuje problem z…rozwiązywaniem się butów. Drobnostka, a jaka przydatna!
Buty na pierwszy rzut oka wydają się dość masywne, zabudowane, może nawet toporne, ale to wrażenie, przynajmniej u mnie, minęło po pierwszym założeniu ich na stopy. W XT6 biega się naprawdę komfortowo.

Kieszonka na sznurowadła jest świetnym pomysłem!

Jak do tej pory, najdłuższym dystansem pokonanym w XT6 Trail, było 32km w terenie, który obfitował w błoto, kamienie i sporo miękkiej ziemi. Sprawdziły się absolutnie bez zarzutu, aczkolwiek trzeba przyznać, że po namoknięciu, buty robią się dość ciężkie.

Podsumowanie.

Gdybym miał wystawić ocenę XT6 Kiprun Traial, dostały by u mnie mocną 5-. Jak do tej pory spełniają moje oczekiwania, a mogę się nawet pokusić o stwierdzenie, że bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły. Świetnie radzą sobie w trudnym terenie i dają poczucie komfortu i stabilizacji podczas biegu. Oczywiście mają też swoje wady. Buty są dość sztywne, mają duży drop, ciężko w nich wyczuć teren po jakim biegniemy, a po namoknięciu stają się ciężkie. Jednak absolutnie ich to nie dyskwalifikuje, podobne uczucia miałem biegając w kultowych Cascadiach 11 Brooksa, a w porównaniu do nich, Kalenji wydają się być butami nie do zdarcia.

Parametry w skali od 0-5

Amortyzacja: 5

Stabilizacja: 5

Trzymanie stopy: 5

Przyczepność: 4 (gorzej wypadają na śliskich, mokrych skałach)

Sztywność: 5 (1- mała; 5 max)

Wentylacja: 4

Wygoda: 4

Dynamiczność: 3

Zastosowanie w skali od 0-5

Długie wybiegania (miękkie nawierzchnie): 5

Codzienny trening: 4

Trening szybkościowy: 3

Maraton (ultra): 4

Krótsze zawody: 3,5

Waga: 360 g. przy rozmiarze 43

Cena: 279zł

 

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*