Polar M430 – test.

Przez jakiś czas, miałem okazję testować najnowszy zegarek marki Polar – M430 z optycznym pomiarem tętna.
Zegarek testowałem dzięki uprzejmości sklepu Aktywny Nadgarstek i chyba nadszedł czas na krótkie podsumowanie jego możliwości.

M430 jest następcą jednego z najpopularniejszych zegarków sportowych dostępnych na rynku, tj. Polar M400. Bez wątpienia, w swoim segmencie i półce cenowej, jest to jeden z najlepszych zegarków biegowych/sportowych, który mimo upływu lat nie traci na popularności.

Jego następca, Polar M430 do sprawdzonych już funkcji dodaje optyczny pomiar tętna z nadgarstka i to najpoważniejsza zmiana w tym modelu.

Wygląd.

W porównaniu do swojego poprzednika, różnice w wyglądzie są minimalne. Odświeżony został nieco pasek, poza tym, Polar zostawił wszystkie sprawdzone rozwiązania: pięć przycisków do obsługi, czarno – biały wyświetlacz, kilka kolorów do wyboru (biały, niebieski (w przyszłości), pomarańczowy, szary).

Zegarek waży zaledwie 51gramów, jest bardzo ergonomiczny, właściwie nie czuć go podczas noszenia.
Podstawowa zmiana zaszła na spodzie/tyle zegarka. Oczywiście chodzi o diody optycznego pomiaru tętna oraz zmianę portu usb na nowe, dedykowane wejście.

Obsługa.

Również w obsłudze zegarka nie zaszły zmiany. W dalszym ciągu jest ona banalnie prosta, intuicyjna i stanowi żadnego problemu. Pięć przycisków, 3 na stronie prawej i dwa po lewej, za pomocą których możemy przewijać ekrany wyświetlacza, włączyć trening czy przejść do ustawień zegarka. Zegarek możemy połączyć z aplikacją mobilną Polar Flow i za jej pomocą obsługiwać zegarek i jego funkcje. Dodam od siebie, że zegarek łatwo łączy się z aplikacją i bez problemu synchronizuje dane.

Funkcje.

Oczywiście największe zainteresowanie wśród funkcji treningowych, wzbudza optyczny pomiar tętna z nadgarstka.  Jak wiadomo, nie jest to najdokładniejsza metoda pomiaru tętna, ma ona swoje wady, jednak jak pokazują trendy, właściwie każda wiodąca marka produkująca zegarki sportowe, wyposaża swoje najnowsze modele w takie rozwiązanie. Pod tym względem, można powiedzieć, że Polar wiedzie prym, do tej pory wypuścił na rynek chociażby model M200, monitor A370 czy smartwatch M600. W M430 zastosowano technologię z M600 właśnie i w mojej opinii, jest to najdokładniejszy optyczny pomiar tętna wśród produktów Polara.

Tętno mierzone z nadgarstka porównywałem z tętnem zarówno z nadajnika na klatkę piersiową od Suunto oraz z tętnem mierzonym z nadgarstka z SSS Wrist Hr. Podczas spokojnych treningów biegowych, jazdy na rowerze (rekreacyjnej) czy ćwiczeniach z kettlami, pomiar z M430 był bardzo dokładny i pokrywający się z pomiarem z klatki piersiowej. Różnice były naprawdę minimalne. Nieco gorzej optyczny pomiar wypada przy treningach z większą intensywnością, podczas biegów tempowych czy interwałów, niestety, pomiar z nadgarstka nie nadąża za szybkimi zmianami tętna. Na „pocieszenie” dodam, że żaden z testowanych przeze mnie zegarków z pomiarem tętna z nadgarstka nie nadążał. Generalnie, optyczny pomiar tętna to pewnie przyszłość zegarków sportowych, jednak każdy kto się na taki zdecyduje, musi sobie zdawać sprawę, że jak na razie idealnie nie jest i ma on sporo ograniczeń, np. bieganie na progach tętna gdzie dokładny pomiar jest niezbędny.

Jednak, gdybym miał ocenić i porównać pomiar tętna w M430 i Suunto Spartan Sport Wrist Hr, uważam, że Polar wypada nieco lepiej, wykres jest bardziej stabilny, nie ma dużych skoków i wahań pomiaru jak to bywa w SSU Wrist Hr oraz zdecydowanie lepiej wypada podczas jazdy na rowerze i treningu siłowego.

Poniżej przykłady pomiarów i ich porównanie z Suunto Ambit 3Peak i nadajnikiem na klatkę piersiową.

Pomiar pochodzi z jednego treningu. Był t spokojny bieg w zróżnicowanym terenie.

 

 

 

 

 

 

 

 

GPS.

Jednym z największych zaskoczeń w M430 jest jego szybko działający i dokładny GPS. To jak szybko zegarek łączy się z satelitą jest niesamowite. Dodatkowo, bardzo dokładnie rysuje trasy treningów oraz szybko reaguje na zmianę tempa biegu, co nie było takie oczywiste w M400, a to wszystko dzięki wbudowanemu sensorowi GPS wyposażonemu w układ SiRFInstantFi. GPS w tym modelu to jedna z największych zalet.

Aplikacja i platforma Polar Flow.

Jak wspominałem, łączenie zegarka z aplikacją na smartfonie jest bardzo sprawne. Dzięki temu, możemy odbierać powiadomienia z telefonu, co ważne, podczas treningu można odbierać połączenia i odczytywać powiadomienia (e-mail, kalendarz, aplikacje itp.), jeśli aplikacja Flow jest uruchomiona na telefonie czego nie było w M400. Za pomocą aplikacji można zmieniać ekrany, dodawać parametry do wyświetlenia na tarczy zegarka, oraz zmienić większość ustawień, co do niedawna możliwe było tylko za pomocą platformy treningowej na komputerze.

Co do samej platformy Polar Flow, to opisywałem ją wielokrotnie i w  mojej ocenie jest jedną z najbardziej przejrzystych i przyjaznych użytkownikowi platform.

Ponad to, zegarek oferuje takie funkcje jak:

  • Smart Coaching
  • Całodobowy pomiar aktywności, monitorowanie kroków, spalonych kalorii, czasu i jakości snu
  • Planowanie i analiza treningu dzięki aplikacji mobilnej i serwisowi internetowemu Polar Flow
  • Program treningu biegowego
  • Powrót do punktu startowego
  • Trening w danej strefie tętna
  • Alarm wibracyjny – zegarek nie jest wyposażony w alarmy i sygnały dźwiękowe!!!
  • Obsługa powiadomień z kompatybilnego telefonu
  • Wodoszczelność 30 m

       

Podsumowanie.       

Czy M430 godni zastąpi model m400? Moim zdaniem tak! Dodanie optycznego pomiaru tętna na pewno znajdzie mu zwolenników, a przecież bez problemu można go sparować z nadajnikiem na klatkę piersiową, co rozwiązuje problem z dokładnością pomiaru np. przy interwałach. Atutem tego modelu jak i jego poprzednika, jest prostota i funkcjonalność, a także zgrabny wygląd z ciekawą kolorystyką.

Oczywiście ma on swoje wady, chociażby brak alertów dźwiękowych (w zamian dodano alert wibracyjny), czy baterię, która wytrzyma ok. 5-6h treningu. Niektórzy pewnie z utęsknieniem wypatrywali kolorowego wyświetlacza, jednak w mojej opinii to akurat żaden problem. 

Stosunek ceny do jakości i przede wszystkim funkcjonalności M430 w mojej ocenie niweluje jego wady. Myślę, że będzie się on cieszyć równie dużą popularnością co jego poprzednik.

Zegarek możecie kupić tu: http://www.aktywnynadgarstek.pl/marka/polar/komputer-treningowy-polar-m430-grey.html

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*