New Balance MT590YR2 AT – TEST

Czy dobre buty do biegania muszą być drogie? Oczywiście, że nie. Dobre buty to te, które są dobrze dobrane do naszych stóp, naszej wagi, sposobu biegania i terenu w jakim biegać planujemy.

Przykład New Balance MT590YR2 pokazuje, że odpowiednio dobrane buty, spełnią nasze oczekiwania i nie zawiodą. Szykując się do B7D 100km szukałem modelu trailowego z niezbyt agresywnym bieżnikiem, z niezłą amortyzacją i niewielką wagą. Zupełnie przypadkiem trafiłem na MT590RY2 i postanowiłem je sprawdzić. Bez wątpienia wpływ na moją decyzję miała cena – 220zł, która jest relatywnie niska.

fot.https:/biegowe-obuwie/new-balance-buty-mt590ry2-1016139005

Buty są proste w swojej budowie – cholewka z przewiewnej siatki wzmacniana gumą z przodu buta, podeszwa środkowa z pianki EVA (IMEVA*) i gumowa podeszwa z niezbyt agresywnym bieżnikiem. Cholewka wykonana jest techniką bezszwowego łączenia materiałów. Waga tego modelu, przy rozmiarze 43 wynosi ok. 260 gramów. Spadek pięta – palce to dość powszechne 8mm. Buty, według producenta przeznaczone są dla osób ze stopą neutralną lub supinującą.

fot. https/product/new-balance-mt590ry2-23165.html

 

*IMEVA (Imoulded Ethyl Vinyl Acetate) jest materiałem o porowatej strukturze, który wyróżnia się niską wagą i doskonałymi właściwościami amortyzującymi.

Użytkowanie.

Jak już wspominałem, buty zakupiłem z myślą o starcie w biegu na 100km. Znając trasę, wiedziałem, że potrzebuję lekkich butów z dobrą wentylacją i niezłą amortyzacją. Bieżnik miał być delikatny na połączenie leśnych, górskich tras z asfaltem i i drogami utwardzonymi. MT590 świetnie wpisywał się w powyższą specyfikację.

Oczywiście, przed startem trochę w nich pobiegałem (ok. 250km) i na treningach sprawowały się bez zarzutu, najdłuższy trening w tym modelu, to ok32km. Trochę się obawiałem co będzie po przekroczeniu 40,50 czy 60km, podeszwa w tych NB jest dość twarda (dlatego też na start zabrałem drugą parę butów, tak na wszelki wypadek), jednak moje obawy okazały się bezpodstawne. Buty sprawdziły się rewelacyjnie. Po 100km nie miałem żadnych otarć, pęcherzy czy odcisków. Paznokcie też całe.
Na ten moment, buty mają około 400km przebiegu, nie widać na nich śladów zużycia, przetarć czy pęknięć.
MT590 zdecydowanie spełniły moje oczekiwania i dobrze wypadły podczas najważniejszego dla nich sprawdzianu, jednak jak zawsze, przed zakupem, polecam sprawdzić i ocenić samemu.

Parametry w skali od 0-5

Amortyzacja: 4

Stabilizacja: 4

Trzymanie stopy: 4

Przyczepność: 5 – suche leśne trasy, małe błoto na szlaku, szutr i polne drogi.

Sztywność: 3 (1- mała; 5 max)

Wentylacja: 5

Wygoda: 4

Dynamiczność: 4

Zastosowanie w skali od 0-5

Długie wybiegania (miękkie nawierzchnie, trail): 5

Codzienny trening: 4

Trening szybkościowy: 4

Maraton (ultra): 5

Krótsze zawody: 5

Waga: 260 g. przy rozmiarze 43

Cena: 220zł

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*